יום ראשון, 6 ביולי 2014

7 הפעולות ללימוד שפה תוך חצי שנה (המשך של הפוסט הקודם)


7 הפעולות ללימוד שפה תוך חצי שנה

שלום ללומדי הערבית,

זהו ההמשך של הפוסט הקודם שדיבר על 5 העקרונות ללימוד שפה תוך חצי שנה. לומדים רבים פנו אלינו ושאלו מתי נפרסם את החלק השני של המאמר ומרוב עבודה זה נדחה ונדחה. הרבה דברים מרגשים קורים ב- Arabic2use בתקופה האחרונה כמו למשל אימוץ התכנית בהמון בתי ספר ומוסדות בארץ והתחלה של בניית תכנית לימוד חדשה ללימוד עברית במגזר הערבי... דברים טובים אלחמדולילה!
לאור האירועים האחרונים בארצנו השוצפת אנחנו חושבים שדווקא עכשיו הכי רלוונטי ללמוד שפה ותרבות ערבית, אז החלטתי לשים את הכול בצד ולכתוב לכם את החלק השני והמעשי של המתודולוגיה ללימוד מהיר של שפה חדשה.

הפעם נדבר על הפעולות שיש לבצע על מנת להביא את 5 העקרונות לידי מימוש ולהתחיל לדבר.

1. להקשיב המון – יש להשרות את המוח בשפה החדשה. שימו עצמכם במצב שבו אתם שומעים הרבה את השפה וזה לא משנה אם אתם מבינים הכל או לא. ניתן לראות טלוויזיה בערבית, לשמוע רדיו, לדבר עם חברים ערבים ועוד. Arabic2use בנויה כך שאתם שומעים ערבית בכל רגע, בכל הקלקה ובכל פעילות וכשאתם מאזינים שימו לב לניגון המיוחד של השפה, נסו לזהות דפוסים ושימו לב למקצבים.

2. להתמקד במשמעות קודם – אל תתאמצו להבין כל מילה. נסו לקלוט את שפת הגוף של הדובר. אחוז גבוה ממה שאנחנו אומרים הוא בכלל ללא מילים, שפת הגוף היא שפה אוניברסלית, התמקדו בה ותראו תוצאות מידיות. בנוסף, הערבית מאוד קרובה לעברית וניתן להבין הרבה אם רק מחפשים תבניות מוכרות. ברגע שתבינו את המשמעות תצליחו לתקשר ותעשו צעד ענק לקראת הטמעת השפה.

3. להתחיל לערבב! אם אתם מכירים 10 פעלים בערבית, 10 שמות עצם ו-10 שמות תואר, בחשבון פשוט אתם יכולים להרכיב 1000 משפטים! לימוד שפה הוא תהליך יצירתי. זה בדיוק מה שתינוקות עושים כשהם מטמיעים את השפה, הם משתמשים במה שהם כבר יודעים כדי לייצר תקשורת חדשה. וזיכרו, זה לא חייב להיות מושלם כל עוד אתם מבינים מה קורה.

4. להתרכז בעיקר – ברוב השפות, כ-1000 מילים משמשות ל-85% מהשיחות ביום יום. אם נלמד 3000 מילים נגיע ל-98%. כלומר, ברגע שתדעו 3000 מילים תוכלו לומר שאתם יודעים את השפה, כל השאר בגדר בונוס.

5. למנות "הורה" – כמו שלילד שלומד לדבר יש סביבה בטוחה לדבר בה, כך כדאי למנות מישהו שיהיה ה"הורה" שלכם לצורך לימוד השפה. תפקיד ההורה: הוא יתאמץ כדי להבין מה אנחנו אומרים, לא יתקן אותנו, יראה שהוא מבין ע"י שימוש בדיבור נכון וישתמש במילים שאנחנו מכירים. אנחנו יודעים שזה עובד אחרת אף אחד מאתנו לא היה יודע את שפת אמו. אם אינכם מכירים מישהו דובר ערבית שילווה אתכם, נשמח להכיר לכם את אחת המורות הערביות מהצוות שלנו, ניתן לקיים שיעורים דרך הסקייפ מעת לעת.

6. להעתיק את הבעות הפנים – כשאתם רואים דוברי ערבית מדברים בחיים האמתיים או באחד הסרטונים ב- Aarbic2use, נסו להסתכל על דובר הערבית שזו שפת אמו וצפו בצורה בה הפנים שלו משתנות כשהוא מביע את המילים, נסו לחקות זאת ולשמוע איך זה מרגיש ולהרגיש איך זה נשמע, יש לנו מנגנון בפנים שנותן לנו משוב, לימדו להשתמש בו.

7. לבנות קישורים – במקום לנסות ללמוד בעל-פה ולשנן אלפי מילים, נסו לקשר למילים משהו אחר. כל דבר במוח שלנו מתחבר לתמונה, רגש, תחושה, ריח  או צליל. למשל כשאני חושב על המילה אש בערבית עולה לי תמונה של מדורה, ריח של גחלים לוהטות וחום.

לסיכום, הפוסט הזה, ביחד עם הפוסט הקודם אמור לתת לכם רעיונות ומוטיבציה לקום וללמוד את השפה, עם הבנה שכל אחד יכול ואין צורך בכישרון מיוחד. אם תיקחו מכאן רק טיפ אחד ותיישמו אותו תראו שיפור ניכר בצורת הלימוד שלכם ובהטמעת השפה.

לימוד נעים!

יונתן

צוות Arabic2use

 

3 תגובות:

 1. תנו קרדיט למקור ואולי קישור להרצאה בטד :)

  השבמחק
 2. אחלה טיפים אך כדאי לתת קרדיט להרצאה הרלוונטית באתר ted ואולי אפילו קישור.
  תודה

  השבמחק
 3. היי אנונימי,
  זה החלק השני, בחלק הראשון יש קישור וקרדיט להרצאה המעולה בטד. ניתן למצוא אותו בסוף המאמר: http://arabic2use.blogspot.co.il/2014/04/blog-post.html

  השבמחק